بیماری های پستان

تاریخ 1395/10/16 زمان 08:22:06 بازدید 3698

كلينيك پستان

كلينيك پستان بيمارستان صارم در يك نگاه

اين كلينيك دارای پنج بخش اصلی به شرح ذيل مي باشد:

 • بخش معاينه كلينيكي
 • بخش ماموگرافي
 • بخش سونوگرافي
 • اتاق عمل سرپائي
 • مشاوره ژنتیک

 

اهم خدماتی که در این كلينيك ارائه می گردد عبارتند از:

- آشناسازی با مراقبت‌های خاص از پستان

- معاینات ادواری، پیشگیری و غربالگری سرطان پستان

- برنامه ریزی برای نمونه برداری و جراحی پستان

- جراحی های پستان

 

 

كلينيك پستان

از آنجايي‌كه بيماري هاي مربوط به نسج پستان از شايعترين بيماري هاي بانوان مي‌باشد و سرطان سينه يكي از مهمترين دغدغه‌هاي بهداشتي خانم ها در سراسر دنيا مي‌باشد كه اهميت بسياري براي آن قائل هستند و براي چك آپ آن به‌ طور منظم اقدام مي‌كنند، كلينيك بيماري هاي پستان بيمارستان صارم براي ارائه خدمات به بانوان در زمينه چك آپ، تشخيص و درمان بيماري هاي پستان طبق آخرين تكنولوژي روز دنيا تأسيس شده است. قسمت‌هاي مختلف اين كلينيك عبارتند از:

 

 • بخش معاينه كلينيكي
 • بخش ماموگرافي
 • بخش سونوگرافي
 • اتاق عمل سرپائي
 • مشاوره ژنتیک

 

 

 • بخش معاينه كلينيكي

در اين قسمت (پزشك متخصص) با سابقه در امر تشخيص و درمان بيماريهاي پستان مراجعان را ويزيت نموده و در صورت لزوم براي آنها اقدامات تشخيصي لازم را درخواست مي‌كند.

با وجود اينكه در حال حاضر وسايل كمك تشخيصي بسياري به كمك پزشكان آمده است، اما هنوز هيچ چيز جاي يك معاينه دقيق توسط پزشك متبحر را نمي گيرد لذا اولين قدم در تشخيص بيماري هاي پستان معاينه توسط جراح پستان و سپس اقدامات ديگر تشخيصي مي باشد كه در اين مركز انجام مي پذيرد.

 

 

 • بخش ماموگرافي

در اين قسمت يكي از پيشرفته ترين دستگاه هاي ماموگرافي براي تشخيص دقيقتر به كمك پزشك و بيمار مي آيد و به دليل پايين بودن ميزان اشعه در اين دستگاه تصوير مناسب بدون هراس از خطرات اشعه ايكس بدست مي آيد. انجمن سرطان امريكا توصيه مي كند كه بانوان از سن 40 تا 50 سالگي هر دو سال يكبار و از سن 50 تا 75 سالگي هر سال يكبار ماموگرافي انجام دهند تا در صورت وجود ضايعه در سينه سريعاً تشخيص داده شده و درمان لازم انجام گيرد.

 

 • بخش سونوگرافي

در اين بخش دستگاه سونوگرافي پيشرفته با پروب مخصوص پستان نصب شده است كه در بسياري از موارد تكميل كننده ماموگرافي مي باشد. سونوگرافي كاملاً بدون اشعه بوده و در خانم هاي جوان و حامله يا در حال شيردهي نيز كمك شاياني به تشخيص بيماري هاي پستان مي كند. در بعضي از موارد نيز از سونوگرافي براي نمونه برداري از توده هاي سينه يا تخليه كيست با هدايت سونوگرافي استفاده مي شود كه اين روش نوين نيز در اين مركز قابل انجام است.

 

 

 • اتاق عمل سرپایي

در اين قسمت تخليه كيست ها و برداشتن توده هاي كوچك و سطحي سينه با بي حسي موضعي بدون هيچگونه درد و ناراحتي و توسط متخصص بيماري هاي پستان انجام مي شود. عمل هاي جراحي بزرگتر كه نياز به بيهوشي يا وسائل و امكانات خاص داشته باشند در اتاق عمل مجهز و پيشرفته بيمارستان انجام خواهد شد.

 


 • مشاوره ژنتيك

در اين قسمت براي افرادي كه در خانواده درجه اول آن ها سابقه سرطان سينه وجود داشته مخصوصاً اگر اين سابقه در دو يا چند نفر از افراد خانواده باشد، يا در عضو مذكر خانواده مثلاً پدر يا برادر باشد مشاوره انجام شده و در صورت لزوم آزمايش هاي خاصي انجام مي شود و اگر ريسك ابتلا بالا باشد روش هاي پيشگيري داروئي يا روش هاي ديگر توصيه مي شود.

 • بيماري هاي ژنتيكي

در اين قسمت برخي از بيماري هاي ژنتيكي تشريح مي گردد.

 

 • سرطان سينه چيست؟

 

سرطان وقتي اتفاق مي‌افتد كه سلول هاي يك قسمت از بدن شروع به رشد خارج از كنترل مي‌كنند و براي سلول هاي طبيعي بدن مزاحمت ايجاد مي‌كنند. در حالت طبيعي سلول هاي بدن طبق قاعده خاصي تكثير مي‌شوند، اما در سرطان ها تكثير و رشد سلولي بدون قاعده و قانون است. اين سلول ها علاوه بر رشد در منطقه اوليه ممكن است از طريق خون به ارگان هاي حياتي بدن رفته و با رشد خود آسيب هاي جدي به اين اعضا وارد نموده و باعث ناتواني و حتي مرگ بيمار شوند. اين رشد در منطقه‌اي غير از محل اوليه تومور را متاستاز مي گويند. سرطان سينه از سلول هاي مجاري شيري يا غدد سينه منشأ گرفته و اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود چون محدود به قسمتي از سينه است به راحتي و بدون برداشتن تمام سينه قابل درمان است اما اگر اين توده ها زود درمان نشوند و رشد كنند به غدد لنفاوي زير بغل و سپس به بقيه ارگان هاي بدن انتشار پيدا مي‌كنند و در اين مرحله درمان مشكل، پر هزينه و كم نتيجه است. لذا توصيه مي گردد به محض آن كه توده‌اي در سينه احساس شد بدون اتلاف وقت به پزشك مراجعه گردد.

 

 

 • خودآزمايي سينه

خودآزمایي يا معاينه سينه توسط خود فرد يكي از روش هاي تشخيص زودرس سرطان سينه است و چون نيازي به صرف وقت و هزينه ندارد و به راحتي در منزل قابل انجام است، مي‌تواند به تشخيص و درمان زودرس مخصوصاً در افرادي كه وسايل تشخيصي پيشرفته مانند ماموگرافي در دسترس ندارند، كمك كند.

 

خود آزمائي سينه دو مرحله دارد:

 1. نگاه كردن: كه علائم ظاهري را مشخص مي‌كند.
 2. لمس كردن: كه توده‌ها را تشخيص مي‌دهد.
 • مرحله اول: ابتدا در جلوي يك آينه پهن ايستاده و به سينه‌هاي خود در چهار حالت ذيل نگاه كنيد:
 1. دست ها بالاي سر
 2. دست ها به كمر زده
 3. دست ها در كنار بدن آويزان
 4. خم شده به سمت جلو (شكل1 تا 3)

 

در صورت وجود هرگونه علامت غير عادي مانند فرورفتگي پوست يا نوك سينه، زخم هاي مزمن، پوسته پوسته شدن نوك سينه يا حالت پوست پرتقالي سينه به پزشك مراجعه كنيد.

 •   مرحله دوم: به پشت بخوابيد و دست سمتي را كه مي خواهيد معاينه كنيد زير سر بگذاريد و با قسمت نرم بند آخر انگشتان دست مقابل تمامي سينه را معاينه كنيد. نسج پستان را به آرامي روي قفسه سينه با حالت دوراني بلغزانيد. نسج سينه را مانند يك ساعت در نظر بگيريد و تمام قسمت هاي آن را معاينه كنيد

اين كار را مي‌توانيد در حمام  و در حالت ايستاده نيز انجام دهيد . در انتها نوك سينه را به آرامي فشار دهيد تا از وجود يا عدم ترشحات نوك سينه مطلع شويد. در صورت لمس توده‌ يا سفتي در سينه يا ترشح از نوك سينه بدون اضطراب و نگراني به پزشك مراجعه كنيد زيرا در بسياري از موارد اين علامت ها مربوط به بيماري هاي خوش خيم سينه بوده و درمان آن ها بسيار راحت مي‌باشد.